Van Herck–Eykelberg Gallery presenteert uitzonderlijke Ensor–Spilliaert duopresentatie op TEFAF Maastricht 2026
Van Herck – Eykelberg Gallery neemt begin 2026 deel aan twee van Europa’s meest gerenommeerde internationale kunstbeurzen: BRAFA Art Fair in Brussel (25 januari – 1 februari 2026) en TEFAF Maastricht (14 – 19 maart 2026). Deze dubbele, meteen internationale aanwezigheid markeert een belangrijke mijlpaal voor de Antwerpse galerie, die voortbouwt op een lange familietraditie én een doorgedreven expertise in laat-19e- en 20e-eeuwse Europese kunst.
De presentatie van Van Herck – Eykelberg Gallery op TEFAF is erg bijzonder. Voor haar eerste deelname aan de prestigieuze beurs brengt de galerie een ongeziene dialoog tussen Léon Spilliaert en James Ensor. Deze presentatie wordt begeleid door een speciaal uitgegeven publicatie, waarin de werken in hun historische en artistieke context worden geplaatst.
TEFAF: Een zeldzame dialoog tussen twee iconen
Voor haar eerste deelname aan TEFAF werd Van Herck – Eykelberg Gallery geselecteerd voor de Showcase-sectie, voorbehouden aan jonge galeries met een uitgesproken visie en museale kwaliteit. De galerie grijpt deze gelegenheid aan om een uitzonderlijke, zelden vertoonde duopresentatie van James Ensor en Léon Spilliaert te brengen — twee sleutelfiguren binnen de Belgische moderniteit, die elkaar historisch overlappen maar artistiek op heel verschillende manieren de werkelijkheid en het innerlijk blootleggen.
De compacte ruimte van 12 m² wordt volledig ingezet om een geconcentreerde en scherp afgelijnde confrontatie mogelijk te maken: een Ensor-stilleven naast een Spilliaert-stilleven biedt de mogelijkheid om zowel de gelijkenissen als contrasten te zien tussen deze twee grootmeesters.
Ensor, met zijn exuberante kleurgebruik en speelse, haast theatrale opstellingen van objecten.
Spilliaert, met zijn donkere, introspectieve psychologische portretten waarin stilte en existentiële spanning centraal staan.
Deze presentatie biedt een uitgelezen kans voor verzamelaars, curatoren en onderzoekers om twee kunstenaars die zelden samen getoond worden rechtstreeks te vergelijken.
Léon Spilliaert – Lady with Pince-Nez (1907)

Het grootschalige en iconische werk Lady with Pince-Nez vormt het zwaartepunt van de presentatie. Het portret toont een onbekende vrouw die gelijktijdig autonomie en mysterie uitstraalt.
Het lichaam en de jurk van de geportretteerde worden afgebeeld als een vormeloze massa die zich over de stoel en de kamer verspreidt. De donkere massa absorbeert bijna het volledige beeld, alleen één kant van het gezicht, de broche en één hand komen als lichtpunten in de compositie naar voren. De bijna abstracte behandeling van de menselijke vorm neemt de toeschouwer mee naar een innerlijke wereld van gevoelens en emoties die verband houden met het menselijk existentialisme. Door zijn formaat en onderwerp is Lady with Pince-Nez een uniek werk binnen het oeuvre van Léon Spillaert.
Het donkere kleurenpalet is kenmerkend voor de meest vruchtbare periode van de kunstenaar aan het einde van het eerste decennium van de 20e eeuw. Terugkerende thema's zijn nachtelijke landschappen en zeegezichten en vreemde portretten van de kunstenaar zelf en van vrouwen, vaak afgebeeld van achteren of in existentiële isolatie. Wat portretten betreft, wordt het oeuvre van Spilliaert gekenmerkt door een consistente fascinatie voor het innerlijke emotionele landschap van mensen.
Dr. Anne Adriaens-Pannier – auteur van de binnenkort te verschijnen catalogue raisonné over Léon Spilliaert – en dr. Noémie Goldman schrijven in de catalogus van de tentoonstelling ‘Léon Spilliaert’ in de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in 2020: “Als tegenhanger van zijn eigen beeld creëerde hij een vrouwenfiguur met doordringende ogen. Uit dit idee van vrouwelijkheid – dat sinds de eerste symbolistische voorstellingen een psychologische transformatie lijkt te hebben ondergaan – ontstond een stille verschijning, vol zelfvertrouwen en verlangen naar onafhankelijkheid.”
James Ensor – Still life with lantern and vegetables

James Ensor gebruikte vaak voorwerpen uit zijn atelier voor zijn stillevens, met als bekendste voorbeeld de maskers die in de souvenirwinkel van zijn ouders in Oostende werden verkocht, maar ook alledaagse voorwerpen zoals groenten, glazen of bloemen. Het stilleven was niet alleen een belangrijk genre binnen het oeuvre van Ensor, het was ook het genre waarin de kunstenaar zijn kleurrijke palet ten volle tot uiting bracht.
Op TEFAF toont de galerie ook een van de meest verfijnde Ensor-stillevens uit privébezit, een werk dat de volle rijkdom van Ensors kleurenpalet demonstreert. Wanneer Ensor stillevens schilderde, ensceneerde hij de compositie en rangschikte hij de verschillende voorwerpen op zoek naar een opvallend evenwicht tussen de kleuren. Het samenstellen van de compositie in het echte leven was als een poppenspel waarin elk van de voorwerpen – en hun kleuren – een rol speelden.
In Still life with lantern and vegetables onderstrepen de onverwachte combinatie van objecten, het warme licht, en de opvallende aandacht voor vorm—zoals de grillige structuur van de rode kool, een Ensor-favoriet— zijn meesterschap in dit genre, dat hij zelf beschouwde als het fundament van zijn kunstenaarschap.
Dr. Herwig Todts, ereconservator van het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen, schrijft in zijn boek ‘James Ensor, Occasional Modernist. Ensor's Artistieke en Sociale Ideeën en de Interpretatie van zijn Kunst’: "In de loop van 60 jaar schilderde Ensor meer dan 230 stillevens, goed voor een derde van zijn geschilderde oeuvre. Met uitzondering van een korte onderbreking rond 1885/88 schilderde hij minstens één stilleven per jaar. Hij beschouwde stillevens als het belangrijkste artistieke genre en de ‘toetssteen van de ware colorist".
Een internationale stap voor Ensor
Na het nationale succes van het Belgische Ensor-jaar in 2024, brengt Van Herck – Eykelberg Gallery de kunstenaar nu naar een internationaal podium van het hoogste niveau: TEFAF Maastricht, waar topverzamelaars, conservatoren en musea uit de hele wereld aanwezig zijn. Deze presentatie versterkt de internationale zichtbaarheid van Ensor én van de galerie zelf.
Publicatie
De duopresentatie wordt begeleid door een speciaal uitgegeven publicatie, waarin de werken in hun historische en artistieke context worden geplaatst. De publicatie — die tot stand komt in samenspraak met Ensor-specialist Xavier Tricot — onderzoekt de parallellen en verschillen tussen Ensor en Spilliaert en onderbouwt de museale relevantie van de presentatie aan de hand van nieuw onderzoek en recente inzichten.
Selectie beelden van werken die Van Herck – Eykelberg Gallery op TEFAF zal tonen
BRAFA Art Fair 2026
Voordat de galerie naar TEFAF afreist, presenteert zij op BRAFA 2026 een ruim overzicht van Europese moderne kunst dat zowel de historische diepgang als de veelzijdigheid van de galerie weerspiegelt.
De selectie omvat onder meer:
- abstract werk uit de ZERO-beweging (o.a. Walter Leblanc, Jef Verheyen)
- een zeldzame Infinity Painting van Yayoi Kusama
- een expressief CoBrA-doek van Asger Jorn, door BRAFA zelf geselecteerd als highlight
- een sectie rond Belgische symbolisten en modernisten, met werken van James Ensor, Léon Spilliaert en René Magritte, aansluitend bij de Milestones-tentoonstelling in het KMSKA
Met deze presentatie bevestigt de galerie haar positie als een speler die zowel historisch geworteld is als scherp afgestemd op de internationale kunstmarkt.
Selectie beelden van werken die Van Herck – Eykelberg Gallery op BRAFA zal tonen
Praktische informatie
BRAFA Art Fair 2026
25 januari – 1 februari 2026, Brussel
Stand 137
TEFAF Maastricht 2026
14 – 19 maart 2026, Maastricht
Showcase-sectie – stand SC6
Contact
Van Herck – Eykelberg Gallery, Antwerpen
Bezoek op afspraak
https://www.van-herck.com/en/about/
Voor extra beeldmateriaal of bijkomende informatie kunt u contact opnemen met
Micha Pycke
Club Paradis
micha@clubparadis.be
+32 (0)486 680 070
Over Galerie Van Herck – Eykelberg
Galerie Van Herck – Eykelberg is gevestigd in Antwerpen en gespecialiseerd in schilderijen, sculpturen en werken op papier uit het Europese modernisme — van symbolisme, surrealisme en expressionisme tot ZERO en CoBrA. De galerie focust sterk op Belgische kunstenaars die binnen deze stromingen een sleutelrol speelden, en draagt bovendien bij aan museumverworveningen en academische kunstonderzoeken.
De familie Van Herck is sinds het midden van de 19e eeuw actief in de kunsthandel. Eerdere generaties bouwden omvangrijke collecties op, waarvan delen ondergebracht werden bij de Koning Boudewijnstichting. Vandaag zet Eduard Eykelberg deze traditie voort met een internationale, hedendaagse aanpak die kwaliteit, historisch inzicht en persoonlijke begeleiding centraal stelt.









